aquasphere aquasphere


English    Slovak

underwater photography by Martin Strmiska

Aquasphere on Facebook

 

Bare Sports

Atomic Aquatics

zeagle

Novinky
---
NovinkyNovember 2013: DIVER magazine cover. I have always found schools of fish an inspiring object for photography. This one was taken in Sodwana Bay, South Africa with help of Grant from Shark Life.
galéria

NovinkyFront cover of Czech BUDDY magazine. This image of pigmy sea horse was waken back in 2008 in Bunaken national park, north Sulawesi. Surprising selection that refreshes memories on beautiful place.
galéria

NovinkySeptember 2013: DIVER magazine cover. I am pleased to say that one of the images from my may trip to Marsa Alam was selected for the front cover of UK DIVER. This was my third trip to Marsa Alam and I am already planning next one.
galéria

NovinkyMy participation on the third world ShootOut were successful again. Playing with off-lighting caught judge's eyes in the portfolio category and scored second whereas images taken on Bahamas in April ranked first. I am so happy! :)
galéria

NovinkySalzkammergut, Austria 2013: This year the autumn brought mild wheater and vibrant colors to Salzkammergut. Small rivers near Traunsee and Attersee offer an opportunity to include lots of above water atmosphere in the underwater pictures.
galéria

NovinkyBahamas - April 2013: It takes a few minutes to get oriented in the mill game. Once I have acquired the necessary self-confidence again, I approach the bait to capture an unusual moment. The technique of blind shooting is used the most. Just like shooting from waist from an assault rifle. Who would stick his head in the shark teeth? Such a remarkable moment is Smiley’s biting teeth when being hand fed. On her raid to bait she would hardly accept a failure. As she initially tears off no fish piece, with teeth rattling on all sides she tries to get anything. The bared teeth and expressive facial muscles that control the powerful jaws, very clearly demonstrate the animal strength. Not so pleasant is the idea how easily her teeth penetrate the human skin, muscles and bones.
galéria

NovinkyBali, Komodo, Indonesia - April 2013: Again I had an opportunity to travel to my favourite diving destination on assignment for german Unterwasser. This time with help of Marc Crane and Orca Dive Clubs on a closed circuit rebreather. It turned into a fantastic experience not only because it opened the door to another diving/photography dimension, but it completely changed the diver's appearance underwater. So far only CCR allowed me to see what animals really do when they do not feel threatened.
galéria

NovinkyBonaire, Dutch Antilles - November 2012: I confirm that Bonaire truely deserves titel of the best shore diving in the world destination. Imagine driving in a SUV across the island loaded with tanks and stopping for a dive where ever you like, staying under water as long as you air supply let you and come back to hotel after sunset for another dive. This is Bonaire.
galéria

NovinkyVery pleasing news came out in November when the results of World ShootOut were announced. My portfolio series from Mexico combining images from Cenotes and Isla Mujeres whale shark congregation ranked third and a single wide angle entry from Chaac Mool landed second. :)
galéria

NovinkySardinia, Italy - October 2012: With Lars Brinkmann, the editor in chief of german premier diving Magazine, we enjoyed the true essence of Sardinia above and under water. Highlight of the trip were dives on Loredan, a metal beauty completely covered in gorgonian sea fans.
galéria

NovinkyIsla Mujeres, Mexico - August 2012: An underwater whale shark sight is always a fascinating experience. As a rule, however, it usually comes for a brief moment only, followed by days, months, even years of waiting for the next one. But here it feels quite different. After the initial face to face encounter I look at the camera display to review the first shots when suddenly another giant is rushing straight at me. Again I try to get the best possible position to photograph when another shark is approaching me from behind. These are invasions from all sides.
galéria

NovinkyTulum, Mexico - August 2012: Hard to find words to discribe my feelings when I first time saw the underwater structures submerged in clear warm water. The light play in caverns and huge spaces were most inspiring for my photography. WOW!
galéria

NovinkyWorld ShootOut Winner in destination portfolio category. I am proud to announce that my trip to near Traun river was so successful. In destination portfolio of 5 images I placed first.
galéria

NovinkyKomodo, Indonesia - May 2012: For long time Komodo counts to the most beautiful places I have been to. Always when an opportunity to return arises, I start counting days to go. This time with Alex Kassler from german Unterwasser we had wonderful time spending more days in nothern Komodo diving with fish schools, then moved down to Makassar to famous Manta point and finish the cruise in Nusa Kode bay. Once again an amazing trip with biodiverse and exciting dives.
galéria

NovinkyTraun, Austria - August 2011: Upper Austria has some absolutely stunning nature wonders. Beautiful lakes connected with crystal clear rivers rich on trouts. In August I spent a few days discovering river Traun, photographing water cascades, waterfalls, trouts and pikes.
galéria

NovinkySeychelles - September 2011: In late September I had the chance to travel to Indian Ocean to discover underwater life around remote islands of Seychelles. On assignment for german magazine Unterwasser a comfortable Neptune Warrior became our home for a week. Beside rich underwater life the landscape is even more breathtaking. Idylic beaches, white sand and palms are among the most beautiful I have seen. Thanks to Wiro dive, Neptune Warrior and Unterwasser.
galéria

NovinkyTaliansko, Francúzko - September 2011: Pravdupovediac bol som zaskočený, aké výborné potápanie ponúka Stredozemné more v okolí Ventimiglie, Nice a Mentonu. Dlho som sa potápal prevažne v tropických moriach, až som sa v roku 2008 vrátil do európskeho mora. Vtedajšie nadšenie ma priviedlo späť, aby sme s Lucom Coltrim a základňou www.pianetablu.com urobili niekoľko hlbších ponorov pri Taliansko/Francúzkych hraniciach. Luca and Manuela Coltri sa postarali o zážitok, v ktorý som v tejto časti sveta nedúfal. Fialové a žlté gorgónie, množstvo rýb, murény a malé živočíchy. Perličkou na záver bol ponor na Havene. Tento vrak je prosto z iného sveta!
galéria

NovinkySharm, Egypt - Júl 2011: Starý dobrý Sharm! Letný pobyt v Sharme som si naozaj užíval a s radosťou som skonštatoval, že potápanie tu je také, ako bývalo pred časom. Rovnako dobre mi padlo fotografovanie v čistej vode s mojim novým fotoaparátom Nikonom D7000. Ras Mohammed opäť nesklamal húfmi páriacich sa snapperov, kranasov a netopiernikov. Sharm je mojou srdcovou záležitosťou, preto dúfam, že odolá tlaku komerčného rybolovu a dlho ostane taký krásny, ako je.
galéria

NovinkyNuweiba, Egypt - Júl 2011: S African Divers Nuweiba sme zažili 4 pohodové potápačské dni na mieste, ktoré vyzerá ako Dahab pred dvadsiatimi rokmi. Potápanie v Nuweibe je odlišné od typického egyptského potápania. Vidieť tu možno veľa zaujímavých malých živočíchov, jedny z najkrajších mäkkých korálov, unikátny kapustový korál s tisíckou rybičiek anthia a predovšetkým nestretnete tu iných potápačov!!!
galéria

NovinkyJužná Afrika - Február 2011: Južná Afrika patrí medzi moje najobľúbenejšie destinácie. Nepoškodené útesy sú veľmi bohaté na život najrôznejšieho druhu, no okrem toho tu nie je núdza o stretnutia s veľkými živočíchmi. Prúdy, veľké vlny, zlá viditeľnosť však zťažujú podmienky na fotografovanie. Inak to nebolo ani vo Februári, kedy pobrežie neustále bičovali veľké vlny, ktoré vírili piesok ešte aj v hĺbke 40 metrov. Sodwana nám napokon predsa pripravila prekvapenie. Veľrybí žralok kŕmiaci sa na hejne sardiniek bol neuveriteľným zážitkom.
galéria

NovinkyMáj 2011: Titulná strana časopisu BUDDY Potápění. Veľmi ma teší, že český potápačský magazín s vysokou úrovňou kvality si na titulnú stranu vybral moju fotografiu vraku lietadla z Impérie.
galéria

NovinkyKrásy Islandu: Počas mojej druhej návštevy sme boli obdarení šiestimi slnečnými dňami a denným svetlom až 22 hodín. To je dostatok času na potápanie sa v prasklinách ako aj na zaujímavých miestach vo fjordoch. Čistota vody v prasklinách vytvorených seizmickou aktivitou je neuveriteľná. Voda z topiacich sa ľadovcov sa fitruje cez vrstvy stuhnutej lávy, kým nevyrazí na povrch v úzkych hlbokých špárach. Žiadna iná voda na svete nie je tak čistá. Niektorí z nej robia drahú vodku, my sme sa v nej potápali. Zemetrasenia, sopečné erupcie, horúce podvodné pramene a gejzíry - všetko toto sa na svete deje v horintoch miliónov rokov. Avšak na Islande veľa z toho možno zažiť behom mesiacov, týžňov, ba dokonca dní. Práve preto bola i moja druhá skúsenosť s Islandom jedinečná.
galéria

NovinkySeptember 2010: Titulná strana magazínu BUDDY. Fotografia sochy Crista degli abissi sa objavila na titulnej strane českého potápačského magazínu Potápěč BUDDY. Fotografia vznikla v národnom parku Portofino počas cesty zacielenej na podmorský život v talianskej Ligúrií a veľmi dobre súvisí s témou tohoto čísla, ktorá znie: história a archeológia pod vodou.
galéria

NovinkyKokosový ostrov, Kostarika - August 2010: Viac ako rok sme čakali na príležitosť potápať sa vo vodách okolo Kokosového ostrova. Plavba z pobrežia Kostariky nám trvala 32 hodín jedným smerom a dokopy ukrojila 3 dni z potápačského programu. Napriek tomu to stálo za to! Toto divoké útočisko žralokov je neustále pod tlakom komerčného rybolovu takzvaných longlinerov. Vďaka snahe hliadok Marviva a kostarického národného parku, ktoré sa snažia držať rybárov čo najďalej od Kokosového ostrova, je toto miesto stále raj žralokov. Videli sme húfy žralokov kladivohlavých a bielocípich, niekoľko žralokov veľrybých, ba dokonca i párik frogfish. Kokosový ostrov je naozaj jedno z mála miest, kde život divokých zvierat prebieha tak, ako už po tisíce rokov. Prosím, pomôžte ochrániť Kokosový ostrov. Prispejte na http://www.marviva.net .
galéria

NovinkyIsland - Marec 2010: Pre nemecký Unterwasser sme sa v Marci vybrali na Island, aby sme vyskúšali pravá zimné potápanie na polárnom kruhu. A ozaj také bolo - mrazivé. Teploty okolo bodu mrazu, mraky, sneh, dážď boli atribúty tohoto výletu. Krása Islandu pod vodou ma očarila. Nádherné fotogenické štruktúry a neobmedzená viditeľnosť boli pastvou pre môj fotoaparát. Island oplýva nepopísateľnou krásou; tak nad hladinou, ako i pod ňou.
galéria

NovinkyJužná Afrika - Fabruár 2010: Veľmi vydarený výlet. Delfíny, veľrybie žraloky, húfy rýb a vôbec všetko, o čom potápač môže snívať. Jediná vec, ktorá nie vždy spolupravovala, bola viditeľnosť. Vďaka Robovi a Samanthe sme v naozaj divokých vodách Južnej afriky zažili neopakovateľné chvíle. Musím hovoriť kam máme namierené znova nabudúci rok?
galéria

NovinkyThajsko, Barma - Január 2010: Sme späť z fantastickej plaby po Thajsku a Barme. Na palube lode Giamani (www.diving-thailand-phuket.com) sme sa plavili od severných thajských ostrovov Ko Bon a Ko Tachai cez súostrovie Mergui až k Black Rock, kde s nami po tucta mánt strávilo celý deň. Ďalšou perličkou bolo potápanie na Richelieu Rock. Neuveritelne farebný a hustý korálový porast, húfy rýb a zaujímavé makro živočíchy. Konečne sa mi podarilo odfotografovať párik krevetiek Harlequin kŕmiacich sa na morskej hviezdici. Zvláštne poďakovanie patrí spoločnosti Colona Liveaboards za výborné služby na palube skvelého plavidla Giamani. Ak plánujete potápať sa v Thajsku, doporučujem Colona Liveaboards!
galéria

NovinkyNovember 2009: Titulná strana amerického magazínu Sport Diver. Je to moja druhá titulná strana časopisu Sport Diver tento rok. Ako som už raz spomínal; konkurencia v tomto magazíne je obrovská. O to viac ma teší, že jeden zo záberov z Filipín sa objavil na titulnej strane.
galéria

NovinkyOktóber 2009: Titulná strana magazínu BUDDY. Veľmi ma teší, že český potápačský magazín si pre svoje októbrové číslo jednu z mojich fotografii morskej kravy zo zálivu Abu Dabbab. V tom to čísle možno nájsť i príbeh o hlbokom ponore na vraku Gulf Fleet 31 neďaleko Hurghady, kde som sa pre nemecký Unterwasser potápal v Júli.
galéria

NovinkyMarsa Alam, Egypt - September 2009: Späť z mojej obľúbenej egyptskej destinácie Marsa Alam. Veľmi vydarený výlet. Opäť som sa sústredil prevažne na záliv Abu Dabbab, ktorý je domovom širokého spektra živočíchov. Korytnačky, raje, dugonga a mnoho ďalších jedinečných tvorov možno stretnúť kŕmiť sa na trávnatých poliach. Návštevu nemeckej základne Orca Abu Dabbab doporučujem aj tým najnáročnejším klientom. Výborné služby, ústretovosť a predovšetkým presnosť. Verte či neverte - presnosť; a vôbec, na tejto nemeckej základni fungujú i také veci, o ktorých by ste neverili, že môžu v Egypte fungovať.
galéria

NovinkyJúl 2009: Titulná strana časopisu BUDDY. Vždy ma poteší, keď sa nejaká z mojich fotografii objaví na titulnej strane. Tentokrát si český BUDDY vybral jednen zo snímkov karety zelenej zo zálivu Abu Dabbab v Egypte. Krásne miesto, mimochodom.
galéria

NovinkySafaga, Hurghada, Egypt - Júl 2009: Pre nemecký magazín Unterwasser sme sa vydali do Safagy, kde sme s pomocou základne Orca preskúmali nádherné útesy ako Panorama, Abu Kifan a ďalšie. Prvoradým cieľom však bolo zachytiť vrak lode Gulf Fleet 31, ktorý odpočíva v 100 metroch. Vďaka prvotriednym službám základne Orca - Safaga a veľmi profesionálnemu a odbornému prístupu Marca Crana sa nám to podarilo. Ak plánujete potápať Safagu, navštívte Orcu!
galéria

NovinkySardine Run, Aliwal Shoal, Južná Afrika - Jún 2009: Naša trojtýždňová cesta za predátormi východného mysu začala pozorovaním každoročnej migrácie sardiniek pozdĺž pobrežia Transkei. Tento rok si sardinky dali na čas. Tisíce delfínov, žralokov a vtákov sme videli čakať v plnej pohotovosti na deň, kedy dorazí potrava. Zároveň sme sa od začiatku potýkali so zlou viditeľnosťou. Sardine Run je lotéria...
galéria

NovinkyJúl 2009: Titulná strana magazínu Sport Diver. Titulná strana, ktorú si veľmi vážim vďaka selektívnemu procesu, ktorým musí prejsť každá fotografia v americkom Sport Diver. Až teraz zisťujem, ako produktívny bol výlet do Marsa Alam. Námaha a kilometre preplávané v zálive Abu Dabbab sa vyplatili.
galéria

NovinkyFebruár 2009: Titulná strana magazínu DIVER. Veľmi ma teší, že britský potápačský magazín DIVER si pre svoje februárové číslo vybral jednu z mojich fotografii korytnačiek zo zálivu Abu Dabbab.
galéria